Balkonda veya sundurmada sauna seçenekleri

Sauna balkon veya sundurma alışılmadık, ama çok güzel ve ilginç. Hatta dairenizde kendi saunanız olduğunu gördüklerinde misafirlerin ilk tepkisini hayal ediyorum!

Dairenin balkonunda saunaya açık kapı

Dairenin balkonunda Sauna neredeyse cesur, çok cesur bir karar görünebilir. Ancak, konuya akıllıca yaklaşırsanız, bu çok gerçek bir fikirdir.

Balkonda ve sundurmada saunalar

Dairenin balkonunda sauna kurulumu ve kurulumu ile sorun olmayacaktır. Sorun olabilecek tek şey elektrik, su yalıtımı ve ısı yalıtımıdır, ancak usta profesyonel bu işi yaparsa, çok başarılı olursunuz.

Bir dairenin bir sundurma üzerinde kompakt bir sauna kız

Balkon saunasının en büyük artısı rahatlığıdır, çünkü istediğiniz zaman kendi buhar odanızı kullanabilirsiniz

Özelleştirilmiş apartman sakinleri genellikle şu soruyu sormaktadır: bir sauna kaydetmek gerekli mi (çünkü, özel bir dairenin parçası olduğu için)? Eğer bakarsanız, tavanınız komşu zeminin bir parçası olur ve yük taşıyan duvar başka bir dairenin duvarı haline gelir. Sahipleri, dekorasyon, onarım, muşamba ile birlikte yatak duvarları ve levhaların tavanları arasındaki boşluğa her hakkı vardır.

Balkon saunasında ahşap çadırlar

Bir balkonda veya bir sundurmada buhar odası düzenleme olanaklarını karşılaştırırsak, ikincisinin belirli avantajları vardır. İlk olarak, sundurma genellikle balkondan daha büyüktür ve ikincisi, balkon plakası daha az yük için tasarlanmıştır

Balkon levhası yasal olarak ortak mülkiyet olarak kabul edilir, ancak bu iç astarının yaygın olacağı anlamına gelmez. Yani, balkonunuz veya sundurmanız ve istediğiniz gibi atın. Tam teşekküllü bir ev sahibinin dönüşüm hakkı vardır ve kendisinden sorumludur. Doğal olarak, tüm güvenlik kurallarını dikkate alarak ve düzenleme planına bağlı kalarak. Plan şunları içermelidir:

 1. Maksimum zemin yükü.
 2. Güvenlik Onaylı Malzemeler.
 3. Balkon döşemesini güçlendirmenin yolları.
 4. Odanın hidro ve ısı yalıtımı.

Ve bir başka önemli nokta. Gelecekte sürtünme ve anlaşmazlık olmaması için konuşun ve komşularınızdan izin isteyin. Belge almak için şehir mimarisi BTI, itfaiyeye gitmek daha iyi ... İzin elinizde ise, inşaat yapmaya başlayabilirsiniz.

Balkon saunası için malzeme seçimi

Daha sonra telaşlanmamak için gerekli malzemelerin önceden hazırlanmasına dikkat etmek daha iyidir.

Dairenin balkonuna yerleştirmek için sauna çizimi

Mini sauna, boyutları balkonun boyutları ile sınırlı olan yalıtımlı bir ahşap kutu

Isıtıcı olarak şunları kullanabilirsiniz:

 • Strafor, köpük. Kendini iyi tarafa kurdu ve sıcak bir tasarruf işlevi gerçekleştirdi. Ayrıca, ucuz ve etkilidir.
 • Mineral yün. Sıcak yalıtım zemin, duvar, tavan olabilir. Evrenseldir. Vata ses yalıtımlıdır, hangi komşuları seveceksiniz.
 • Su yalıtım filmi. Ters çatı olarak kullanılır. Su yalıtım malzemesi termal iletkenlik özelliğine sahiptir.
 • Köpük ve dolgu macunu. Köpük istenen bir malzemedir. Yardımı ile tüm dikişleri ve eklemleri yapıştırabilirsiniz.
 • Buhar bariyeri. Kondens oluşumunu azaltmaya yardımcı olur (soğuk hava nüfuzu), ses emici bir özelliğe sahiptir.

Unutmayın, bu durumda, ana şey maliyet değil, kalite ve güvenliktir.

Sauna için balkon ve sundurmanın tamamlanması

Bir kaplama malzemesi olarak, ahşap en iyi seçenek olarak kabul edilir. Karaçamın yüzde 10 büzülme ile alınması tavsiye edilir. Diğer tüm açılardan, kozalaklı ağaçlar kullanılabilir. Onlardan sonra çok hoş bir aroma olacak!

Balkon sauna duvar çizimi

Sauna duvarları, zemini ve tavanı aynı şekilde düzenlenmiştir - yalıtımla doldurulmuş ve astarlı ahşap bir çerçeve

Tavan dekorasyonu

Tavan dekorasyonunda en önemlisi buhar bariyeri. Tüm buhar üst katta olacak ve bu dikkate alınmalıdır. Kusurlu bir dekorasyon yaparsanız, yoğunlaşma görünecek ve küf oluşumu, nemlilik mümkündür. Tavan için, aralarında su yalıtımı olması gereken bir sandık satın almanız gerekir. Yalıtım uygulanır. Ahşap yapı tüm yapıyı sabitler. Buhar bariyeri membranlarını yapıştırdıktan sonra ve sonuç olarak, son kaplama yapılır.

Balkon saunası için hazır tavan

Mini saunadaki tavan küçüktür, bu yüzden önce aşağıda bir blok şeklinde monte edebilirsiniz ...

DIY apartman sauna tavan bloğu sabitleme

... ve bitmiş bloğu yerine sabitleyin

Zemin kaplaması

Zemin astarlanmalı ve bir yalıtım tabakası döşenmelidir. Isı yalıtımı aşağıdaki gibi yapılır:

 1. Alt tabakaya bir buhar bariyeri filmi yerleştirilir.
 2. Asfalt döşemesini yerleştirin.
 3. Delgi montaj parçasını takın.
 4. Enine çubuklar yan duvarların etrafına monte edilmiştir.
 5. Yalıtım sandığa yerleştirilir.
 6. Döşeme tahtaları döşenir.
Loggia'daki gelecekteki sauna katında çam astarı

Ahşap kaplamanın yalıtılmış zemini bitirme

Duvar dekorasyonu

Duvarları yalıtırken, polistiren köpük, köpük cam, penofol kullanabilirsiniz. Yalıtım, arttırılmış özelliklere (en az 10 mm kalınlığında) göre seçilir. İzolasyonu duvarların yüzeyindeki çubuklardan sabitlemek için 40-50 cm'lik çıtalar arasında boşluklar olan bir çerçeve inşa etmek gerekecektir.

Balkonda sauna için duvar çerçevesi inşaatı

Duvarların çerçevesi için çubukların optimum kesiti - 50x50 mm

İzolasyon bu deliklerin her birine itilmelidir (katmanlar halinde: temel malzeme + buhar bariyeri + film + astar). Sadece ahşap bir astar seçmek önemlidir. Parke düşünülmesi tavsiye edilir. Kozalaklı ağaçlar reçine verecek ve gelecekte saunaya zarar verecektir.

Balkon sauna duvarındaki mineral yün paspaslar

Ahşap çerçevenin mineral yünü ile doldurulması

Yalıtım olarak polietilen kullanılıyorsa, yüzeyi içine sabitlenmelidir (folyo tarafı ısıyı yansıtacaktır). Üstüne raylar doldurur ve astarı monte ederler.

Loggia saunasının duvarındaki folyo malzemesi

Buhar bariyeri için folyo rulo malzemesi kullanmak daha iyidir

İç yalıtım, balkonun yalıtımının montajı ile birlikte gerçekleşir. Bir folyo buhar bariyeri seçmeniz önerilir, çünkü onsuz katmanlarda nem birikir, bu da zamanla malzemenin tahrip olmasına ve yalıtım özelliklerinin kaybına yol açar.

Balkon saunasının duvar dekorasyonu olarak çam astarı

Son aşama - duvar kaplaması

Kapı, kontrplak levhalar üzerine sabitlenmiş dikey kirişlerden oluşur (2 taraftan). İç - folyo tabakalı yalıtım, dış - metalik bantlı eklemlerde buhar bariyeri. Kapı işin sonunda monte edilir. Harici bir mandal takmanızı öneririz.

Balkon sauna kapısında pencere

Kapı kanadı kör veya pencereli olabilir

Buhar odası

Buhar odası inşa etmeden önce bir ısıtma ve ısıtma sistemine karar verin. Rusya'da günlük seçenek, üzerine su verilen taşlı odun, bir banyo süpürgesinin varlığıdır. Fin hamamlarında biraz farklı. Genellikle kuru ısı sağlayan bir elektrikli fırın ile donatılmıştır. Bu seçeneğin avantajı, kareleri önemli ölçüde kurtarması, temizleme külü gerektirmemesi ve hızlı bir şekilde ısınmasıdır.

Sundurma minyatür saunada şömine soba

Sauna ısıtıcı sauna odasında ana ısıtma elemanıdır

3 - 4,5 kW gücünde bir fırın seçmek daha iyidir ve bu yeterli olacaktır. Izgaraya taşlar yerleştirilebilir (15 kg'dan fazla değil). Bölmenin yakınına, kapının yanına monte edin. Güç kaynağı bir kablo ile sağlanır.

Güvenlik nedeniyle, zeminler ve duvarlar refrakter anıtlar (seramik fayans veya metal levhalar gibi) ile donatılmıştır ve dayanıklı ahşap korkuluk ile çevrilidir.

Ocağı taşsız kullanamazsınız, yangın riski vardır!

Balkonda buhar odası havalandırma olmalıdır! Buharı ve kokuyu bırakıyor. Tavanı ve havalandırmayı paralel olarak donatın. Çıkış için bir çıkış tapası gerekecektir (ideal olarak polistiren köpükten yapılmıştır). Her banyo prosedüründen sonra odayı havalandırmanız tavsiye edilir.

Balkondaki mini saunadaki havalandırma tapası

Havalandırma tapası uygun ahşap parçalarından yapılabilir.

Duvarları işlemeden önce bir elektrik sayacı ve kablo tesis etmelisiniz. Buhar odasına kablo döşerken, kabloların nereye gideceğini belirlemek önemlidir. Panodan, kablo bir güvenlik şalteri ile gitmelidir.

Devre kablolamasından kaçınmak için bir RCD bağlantı kesme cihazı ile donatılmıştır (25 ampere bir kalkan ve otomatik bir makine koyarlar, elektrik noktasında kablolama yaparlar).

Buhar odasının içine soket ve distribütör takmamak daha iyidir. Buhar odasında ışık olması için kapalı spot ışıkları kullanabilirsiniz (içerideki ışıklar ve dışarıdaki anahtarlar!).

Bir sundurma duvarında sauna için soket montajı

Sauna dışında kurulu çıkışlar ve diğer elektrikli cihazlar

Genel olarak, mini bir sauna satın alabilirsiniz. Standart olarak boyutları 80 cm genişliğinde ve 2 m yüksekliğindedir. Terbiyeli duruyor. Ancak bütçe izin vermezse, kendiniz yapabilirsiniz.

Balkonda sauna tasarımının nüansları

Makalenin başında belirtildiği gibi, sundurmada bir sauna düzenlemek yasaldır ve mümkündür (fotoğrafta görülebilir). Doğru, mahkemeler etrafında koşmak ve izin istemeniz gerekir. Evet, ek kare ısıtmalı metre için ödemek zorundasınız. Buhar odası anahtarlar, kablolar, bağlantı kutuları ile donatılmışsa, büyük bir güvenlik ihlali olacaktır!

Sauna ahşap duvarda özel lamba

Aydınlatma için buhar odaları su korumalı kapalı armatürler kullanır

Balkonun iç kısmında mini sauna

Büyük bir sundurmanız varsa ve bir sauna inşa etmek istiyorsanız, sorun nedir? Sadece bir sauna varsa ve böyle bir yıkama olmayacaksa, her şey mümkündür. Doğal olarak, balkon camlıysa ve havalandırırsanız. Örneğin, 6 metre uzunluğunda, bir buçuk genişliğinde bir balkon. Loggia saunası bir köşede duracak, yaklaşık 3 metre sürecek. Ama 3 metre hala duruyor! Balkonda ısıtma olmasa bile endişelenemezsiniz, ancak 2 kW'a bir elektrikli tabanca koyabilirsiniz. Küçük bir sauna manzarayı bozmaz. Aksine, balkonun iç kısmına alışılmadıklık katacaktır.

Camlı bir sundurmada fito-sauna sedir varil

Son zamanlarda, bir fıçı şeklinde mini saunalar yaygınlaşmıştır. Bu tasarım herhangi bir balkona veya sundurmaya kolayca sığar ve iyileştirici etki ile Rus hamamına yakındır

Balkon ve sundurma üzerine sauna yerleştirme

Temel olarak, onu odanın uzak köşesine koydular. Ticari ve kullanışlı. Raflar saunaya yerleştirilebilir. 2'den daha iyi (zeminden bir 70 cm, ikinci 150 cm). Arada hava için bir boşluk olmalı! Ayrıca, askıları takabilir, küçük bir katlanır masa ve sandalyeler koyabilir, mumlar, tatlar koyabilirsiniz.

Kompakt bir saunanın dar bir buhar odasında raflar

Koltukların ve sobanın yeri buhar odasının boyutuna bağlı olarak seçilir

Her şey güzel tasarlanmışsa, arkadaşlarınıza ve misafirlerinize hitap edecek bir oda alırsınız. Hala gece aydınlatması olacaksa, dekoratif elemanlar ve süslemeler yerleştirilirse, o zaman balkona veya sundurmaya giderek fikrin sevincini ve memnuniyetini hissedeceksiniz!

Loggia sauna içinde kompakt soba ısıtıcısı

Yerden tasarruf etmek ve güvenlik nedeniyle, buhar odasındaki kapı dışarı doğru açılmalıdır

Saunayı ziyaret etmek için şehrin diğer ucuna gidecek zaman olmadığında, bir ev banyosu kurtarmaya gelecek. İçinde ısınacak ve buharlayacaksınız. Bu arada, ücretsiz ve istediğiniz kadar!

Video: Balkondaki DIY saunaya genel bakış

Balkon saunası dekorasyon fikirleri fotoğrafları

Sonunda, ilham için balkonda halihazırda çekilmiş buhar odası ve saunanın bazı fotoğraflarını göstermek istiyorum!

Yorum ekle

Mutfak

yatak odası

koridor